Mastürbasyon

Mastürbasyon ya da eski dilde İstimna bil-yed veya onanizm, cinsel organın genelde orgazm oluncaya kadar uyarılmasıdır. Kendi kendine veya başka biri tarafından, elle, ayakla ya da cinsel ilişkiye girmeden vücudun başka kısımları ile veya mastürbasyon aletleri kullanılarak da mastürbasyon yapılabilir.

Etimoloji

Mastürbasyon kelimesinin Yunanca: mezea (μεζεα, “penisler”) ve Latince: turbare (“karıştırmak”) kelimelerinin birleşiminden ortaya çıktığına inanılır. Bir diğer etimoloji, Latince Latince: manu stuprare (“elle kirletmek”) Oxford İngilizce Sözlük tarafından “eski bir varsayım” olarak nitelendirilmiştir. Yaş farketmeksizin çocuklar ve hayvanlarda da mastürbasyon görülebilmektedir.

Sağlık

Aşırıya kaçılmadığı sürece sağlık açısından bir sorun teşkil etmez. Oldukça sık şekilde yapılması halinde ise bağımlılık, koşullanma gibi psikolojik sorunlar görülebilir. Bazı insanların sadece mastürbasyonla orgazm olduğu, cinsel ilişki sırasında boşalamadığı da tespit edilmiştir. Genel olarak mastürbasyon zararsızdır.

İnsan cinselliği

İnsan cinselliği, başlıca; erkek cinselliği ve kadın cinselliği iki alt alanı olmak üzere cinsel davranışı konu alan ve içeren bir şemsiye kavramdır.
Kişiler arasında fizyolojik, psikolojik, kişiler arası ilişkileri etkileyen toplumsal, kültürel, siyasal, manevi ve dinsel yönleri bulunan cinselliği konu alan bilim dalı cinsellikbilim veya (seksoloji)dir. Yaşadığımız çağda insan cinselliği artık sadece doğal ve fizyolojik bir olgu olmaktan çıkmış ve tam anlamı ile ticarete dönüşmüştür, porno yada adult diye adlandırılan bu sektör, milyarlarca doların döndüğü bir sektör haline gelmiştir. Çocuk gelişimi için oldukça tehlikeli olan bu sektörden çocukları uzak tutmak ve korumak gerekmektedir.

G noktası

Gräfenberg noktası ya da kısaca G noktası, os pubis kemiğinin arkasında üretrayı çevreleyen duyarlı bir jenital bölge. Alman jinekolog Ernst Gräfenberg’e atfen isimlendirilmiştir. G noktasının aşırı şekilde erojen olduğu ve kadın orgazmının sadece klitoris değil G-noktası tarafından da ve çok güçlü bir şekilde tetiklenebileceği iddia edilmektedir. G noktasının cinsellikteki önemi son 10 yılda artan bir şekilde tartışılmaya başlanmıştır. Konumu itibarıyla cinsel ilişki esnasında yeterli bir şekilde uyarılamadığı için, genelde birçok kadının bu erojen noktadan habersiz bir şekilde yaşadığı iddia edilir. Uyarı için en iyi yol, partnerin avucu yukarı bakacak şekilde orta parmağını 2. boğuma kadar sokarak hafifçe kıvırması ve parmak ucuyla vajina duvarını ileri geri uyarmasıdır.

Orgazm

Orgazm, uzun süreli cinsel uyarı sonucunda ulaşılan ve kişiye zevk veren fizyolojik ve psikolojik durum. Orgazm cinsel deneyimin en üst düzeyidir. Bu durum, genellikle erkeklerde cinsel boşalma; her iki cinste de kızarma, nefes ve kalp hızının artması, istemsiz kasılmalar gibi fiziksel etkilerle beraber görülür. Orgazma cinsel ilişki ya da mastürbasyon ile ulaşılabilir. Orgazm durumu 10 ile 20 saniye arası kadar sürer. Ama kullanılan bazı ilaç ve kremlerle bu süre uzatılabilir. Kadınlar, erkeklerden daha geç orgazma ulaşmalarına karşın eğer gerekli uyarı verilirse erkeklerden daha kapsamlı (şiddetli) orgazm durumları yaşayabilmektedirler. Wilhelm Reich, orgazmı, cinsel periodun 4. basamağı olan “boşalma” terimi ile ifade eder.

Kadınlarda boşalma

Kadınlarda boşalma, çoğunlukla yoğun bir haz deneyimi ile birlikte görülen, orgazm sırasında paraüretral kesenin darbeler halinde, gözle görülür miktarda sıvı salgılamasına denir. Toplumsal açıdan kadınlarda görülen bu cinsel haz ifadesi yüzyıllarca yok sayılmıştır. Bu boşalma sıvısı, Skene kesesi de denen, paraüretral keselerde üretilen, sulu bir sıvıdır. Paraüretral keseleri bartonlin keseleri ile karıştırılmamalıdır. Bu keselere çoğunlukla kadınların prostatı da denir. Boşalma sıvısı orgazm esnasında, idrar borusunun son kısımlarında bulunan çok küçük deliklerden ve de idrar borusunun sağında ve solundaki keselerden salgılanır. Orgazm sonrasında her iki cinste de salgılanan seratonin hormonu mutluluk vericidir ve bu deneyimin iyi hatırlanmasında etkili olur.

Kaynakça
https://tr.wikipedia.org/wiki/Mastürbasyon